Jdi na obsah Jdi na menu
 


Papoušek nádherný

27. 12. 2010

Papoušek nádherný
(Polytelis swainsonii)

 

Úvod


Velikost papouška nádherného se pohybuje mezi 40 – 41 cm.
Ve volné přírodě jsou tito papoušci nejčastěji pozorováni v malých hejnech, méně často v párech. V čase reprodukčního klidu pospolu žijí mladí i dospělí ptáci. Obývá především vnitřní část severního a jižního Nového Walesu a severní Victorii. V oblastech jejich výskytu se střídají pásy eukalyptů a pastvin. V přírodě se papoušek nádherný živí semeny trav, ovocem, šťávami, bobulemi, ořechy, květy a semeny bylin.

Rozlišení pohlaví – samice papouška nádherného nemá na rozdíl od samečka červený náhrdelník. Její celkové vybarvení je matnější. Pouze u mladých ptáků, kteří se zpočátku podobají více samici může dojít k mylnému určení pohlaví. U dospělých ptáků to však díky výraznému pohlavnímu dimorfizmu není problém.

 

Chov a odchov


Papoušek nádherný je velmi odolný vůči chladu. Papoušek nádherný je dobrý letec. Proto mu vyhovují dostatečně velké voliéry, které takový prolet umožní. Literatrua uvádí ( M. Vašíček ), že nedostatečný pohyb vede k obezitě ptáků a následně k jejich neschopnosti mít potomstvo.  Dostatečný prolet minimálně 2 -3 m dlouhý je v předcházení takovéhostavu dobrou prevencí.

Odchov papoušků nádherných – ke zdárnému odchovu je potřebné správně sestavit chovný pár.  Toto nabývá na významu především u mladých, poprvé hnízdících ptáků. Někdy se chovatelům nedaří správně sestavit pár a tak čekají na první odchovy i několik let, přičemž nezřídka za tu dobu vystřídají  u samice i několik samců. Výměna však přináší určité problémy. Samci dospívají až ve věku dvou až tří let ( doba však může být i delší ). Nemusí být tedy snadné doplnit ke zpárování chovu schopného samce. Samice dospívají zhruba v roce života, kdy již mají všechny předpoklady a schopnosti k vyvádění potomstva.
M.Vašíček popisuje dvoření samce ve své knize Australští papoušci následovně. Samec oblétává samici v polokruzích. Když dosedne, uklání se jí a pomalu se k ní přibližuje. Na čele má načepýřené peří, přičemž ostatní peří pevně tiskne k tělu. Pohybuje se po větvi s mírně roztaženými křídly a přitom vydává štěbetavé zvuky. Také samice vysílá své signály, kterými samečka k páření láká. Roztahuje křídla a pronikavě samečka volá. Námluvy mohou trvat i několik týdnů ( 2-3 týdny, Vašíček ), další literatura a poznatky našich chovatelů vypovídají i o několikaměsíčním namlouvání. V době námluv lze u samečka pozorovat nervózní chování, někdy je až mírně agresivní. Častým poletováním kolem samice se ji snaží dostat do budky, kde by mělo dojít k páření.
Průměrná velikost snůšky papoušků nádherných čítá 4 -6 vajíček. Podobně jako u eklektusů různobarvých chovatelé vajíčka odebírají, čímž předcházejí postupnému líhnutí ptáčat. Kdyby vajíčka ponechali v hnízdě, zahřívala by samice snůšku od prvního sneseného vajíčka, čímž by se šance posledních vylíhnutých mladých na přežití velmi snížily. Mláďata se líhnou za dalších 21 -22 dní. Prvních několik dní jsou krmena pouze samicí ( M.Vašíček uvádí 7 dnů ), která potravu pro mladé přijímá od samce. Mladé opouštějí hnízdo za cca za 30 dní. Doba se může mírně lišit v závislosti od počtu mláďat na hnízdě. Po dobu 3 – 4 týdnů jsou ještě rodiči krmena.
M.Vašíček ve své knize doporučuje pro tyto papoušky hnízdní budky o rozměrech 25 x 25 x 45 cm, popsal úspěšné odchovy i v budkách kmenových o vnitřním průměru 25 cm a výšce 150 cm, které byly kolmo zavěšené. Dále doporučuje budky vyplnit rozemletou rašelinou a pilinami.
Chovatelé, s kterými jsme měli možnost o těchto papoušcích vést diskusi nám v několika případech potvrdili informace z knihy M. Vašíčka, která se týká určité náchylnosti papoušků nádherných v používání hnídních prostředků. Stejně jako M.Vašíček nedoporučují příliš velké změny budek, na které jsou již papoušci uvyklí. Naprostá změna tvaru, anebo rozměrů může vést k neochotě papoušků hnízdit.

 

Krmení


Tvoří jej především různé zrniny jako proso, oves, lesknice, pšenice, semenec a slunečnice. Dnes je situace ve výživě papoušků usnadněna tím, že je možno zakoupit již hotové a velmi kvalitní krmné směsi ( Prestige, Deli Nature a další ). Chovatelé dále podávají různé ovoce – jablka, hrušky, třešně, višně a další. Oblíbené je také zelenina, jako různé druhy salátů, špenátu atd. Širokou nabídku krmení nabízí i naše příroda.